Fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia w Beskidzie Żywieckim

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia, który spacerował. Przyrodnicy opublikowali film w mediach społecznościowych, zwracając uwagę na to, że drapieżnik ma problemy z lewą tylną łapą.

Beskid Żywiecki jest stałym siedliskiem dla tego gatunku, miejscem ich żerowania i, co ważne, rozmnażania. Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim występują w okolicach Babiej Góry, Romanki, Rysianki i Wielkiej Raczy. Podobnie jak ludzie, korzystają z dróg i szlaków turystycznych, więc ich obecność na tych trasach nie jest niczym nadzwyczajnym.

Niedźwiedź brunatny jest również największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W naszym kraju jest pod pełną ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od członków Stowarzyszenia dla Natury “Wilk” dotyczących zachowania w obszarze, gdzie stwierdzono obecność niedźwiedzi:

  • Unikaj zaskakiwania niedźwiedzi! Jeśli przechodzisz lub jeździsz rowerem przez obszar, gdzie występują niedźwiedzie, zwłaszcza tuż przed zmrokiem, po zmroku lub wcześnie rano, upewnij się, że jesteś zauważalny. Dobrze jest wydawać dźwięki – na przykład śpiewać, klaskać, rozmawiać lub używać dzwonka na rowerze od czasu do czasu.
  • Jeśli to możliwe, nie podróżuj samotnie, idź z grupą. Grupy są głośniejsze i łatwiejsze do wykrycia przez niedźwiedzie. Jeśli wiatr wieje w kierunku niedźwiedzia, istnieje większa szansa, że zostaniesz wykryty, a niedźwiedź oddali się.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy. Pies może natrafić na niedźwiedzia, wywołać jego niezadowolenie szczekaniem i sprowadzić go do ciebie.
  • Nigdy nie zbliżaj się do niedźwiedzia, który został zauważony! Każdy osobnik ma swoją prywatną przestrzeń, a naruszenie tej przestrzeni może wywołać agresję. Nie próbuj podchodzić do niedźwiedzia w celu zrobienia mu zdjęcia.
  • Nie karm niedźwiedzi. Zabieraj ze sobą wszelkie resztki jedzenia i opakowania, nie wyrzucaj ich w lesie, nie pozostawiaj ich w pojemnikach na śmieci w lesie ani na parkingach. To przyciąga niedźwiedzie do obszarów zamieszkałych przez ludzi.
Share this article:
Previous Post: Tragiczny wypadek w Sopotni Wielkiej

June 9, 2023 - In

Next Post: Burze z gradem i nawałnice w woj. śląskim

June 23, 2023 - In