Początek sezonu pasterskiego w Beskidach

W minioną sobotę, 6 maja, odbyło się tradycyjne wiosenne święto baców w Jeleśni. Uroczystość redyku rozpoczęła się od polowej Mszy św. w stylu góralskim, odprawionej w intencji pomyślnego pobytu baców na halach.

Według lokalnej tradycji, owce trafiają na hale w dniu św. Wojciecha (23 kwietnia) i pozostają tam do dnia św. Michała Archanioła (29 września).

Podczas ceremonii odbyła się część obrzędowa, podczas której owce zostały poświęcone. Następnie odbyła się część artystyczna, w której wystąpiły regionalne zespoły i ludowe kapele, m.in. Zespół Romanka, Fundacja Braci Golec i Krokusy. Dodatkową atrakcją była promocja lokalnych stoisk z rękodziełem ludowym oraz degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Jeleśni. Bacą wręczono symboliczne czeki ufundowane przez Gminę Jeleśnia.

W wydarzeniu wzięli udział liczni parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Powiat Żywiecki reprezentowali Starosta Andrzej Kalata, Wicestarosta Stanisław Kucharczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Pal oraz Radny Powiatu Józef Stopka.

Organizatorami dwudziestego czwartego Redyku byli: Gmina Jeleśnia, Starostwo Powiatowe w Żywcu i Śląski Urząd Wojewódzki.

Share this article:
Previous Post: Przesłuchania wstępne do Fundacji Braci Golec dla dzieci i młodzieży

May 11, 2023 - In

Next Post: Intensywne opady deszczu prognozowane w powiecie żywieckim

May 17, 2023 - In